Aktywność uczestników WTZ w domu

 

Terapia i rehabilitacja uczestników WTZ w Wieruszowie w 2020 roku przebiega w nieco inny niż zawsze sposób. Do połowy marca mogliśmy jak zawsze wspólnie przebywać w placówce, rozwijać swoje talenty, ćwiczyć umiejętności społeczne, brać udział w terapii, integrować się, rehabilitować się… Z powodu pandemii COVID19 od połowy marca zajęcia stacjonarne zostały zawieszone, a wszyscy uczestnicy niestety musieli pozostać w swoich domach.

Ze względu na trudną dla nas wszystkich sytuację terapeuci opracowali plan pracy zdalnej. W tym celu zostały zakupione materiały terapeutyczne dla każdego uczestnika (tj. kredki, mazaki, temperówki, bloki, długopisy, plasteliny itp.) oraz zgodnie z indywidualnymi programami terapii zostały opracowane materiały do pracy w domu. W teczkach uczestników znalazły się także propozycje ćwiczeń rehabilitacyjnych z uwzględnieniem indywidualnych schorzeń oraz ćwiczenia relaksacyjne. Pełne pakiety materiałów terapeutycznych, z zachowaniem wszystkich środków ostrożności, zostały dostarczone do naszych podopiecznych, którzy w okresie pracy zdalnej otrzymali 2 takie zestawy.

Oprócz pracy uczestników w domu kadra terapeutyczna dbała także o utrzymywanie relacji z podopiecznymi. Terapeuci utrzymywali kontakt telefoniczny zarówno z uczestnikami, jak także z rodzicami. Dodatkowo została utworzona grupa na Messenger, w której uczestniczyli zarówno terapeuci, jak przede wszystkim uczestnicy korzystający z tego rodzaju mediów społecznościach. Grupa ta służyła przede wszystkim do okazywania wzajemnego wsparcia w tej nowe dla nas wszystkich sytuacji, ale także do przesyłania materiałów terapeutycznych.

Od 5 czerwca Warsztat Terapii Zajęciowej w Wieruszowie, z uwzględnieniem wszystkich środków ostrożności, wznowił zajęcia stacjonarne i większość uczestników wróciła do placówki.

Nie wszyscy jednak mogli wróć ze względu na obniżoną odporność i związane z tym ryzyko zarażenia. Z tymi osobami utrzymujemy w dalszym ciągu kontakt telefoniczny.

Pierwszym ważnym elementem powrotu było dostarczenie wszystkich prac wykonanych przez uczestników w domach. Swoje teczki dostarczyło 25 osób, pozostałe osoby nie wykonywały prac plastycznych, tylko ćwiczenia dot. funkcji poznawczych lub ćwiczenia rehabilitacyjne lub relaksacyjne, z czego chętnie dzielili się swoimi przeżyciami i osiągnięciami. Z dostarczonych prac została stworzona wystawa pn. „Aktywność uczestników WTZ w domu”, której otwarcie odbyło się 28 czerwca 2020r. W tym dniu został zorganizowany również piknik integracyjny, podczas którego uczestnicy wspólnie grillowali, uczestniczyli w zabawach i konkurach – odbywających się z zachowaniem wszystkich środków ostrożności.

Głównym elementem spotkania było nagrodzenie autorów prac i wręczenie upominków wszystkim podopiecznym.

 

Opracowała: Dorota Okoń