Regulamin świadczenia usługi w ramach Klubu dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu ”Być Razem„
Projekt Centrum Usług Środowiskowych - "Razem Łatwiej II”
Regulamin świadczenia usługi w ramach Klubu dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu ”Być Razem„ w Projekcie Centrum Usług Środowiskowych – „Razem łatwiej II”
§1
Regulamin świadczenia usługi w ramach Klubu dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu ”Być Razem” określa zasady świadczenia usługi przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Wieruszowie w ramach realizacji projektu „Centrum usług Środowiskowych – „Razem łatwiej II”
Celem Klubu jest przeciwdziałanie marginalizacji osób z niepełnosprawnością, włączanie ich do funkcjonowania w środowisku, poprzez podnoszenie ich kompetencji społecznych, rozwijanie ich zainteresowań i uczestnictwo w zajęciach rekreacyjnych, integracyjno - kulturalnych.
§2
Użyte w niniejszym regulaminie pojęcia oznaczają
1). regulamin
- regulamin świadczenia usług w ramach Klubu dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu ”Być Razem” określa zasady świadczenia usług przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Wieruszowie
2). organizator usług w zakresie terapii społecznej prowadzonej w ramach Klubu dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu ”Być Razem„
- TPD OM Wieruszów
3). uczestnicy wsparcia (Grupa docelowa):
- dorosła osoba niesamodzielna to osoba, która ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymaga opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania podstawowych czynności dnia codziennego.
4). strona internetowa
- strona internetowa z informacjami o projekcie znajdująca się pod adresem: wtzwieruszow.pl
§3
Informacje o projekcie
1. Projekt realizowany jest w okresie od dnia 01.11.2023 r. do 31.12.2026r.
2. Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2021-2027
3. Uczestnik – należy przez to rozumieć: osobę fizyczną, zainteresowaną udziałem w Wsparciu, która złożyła oświadczenie wskazane w niniejszym regulaminie i spełnia poniższe kryteria:
a) osoba z niepełnosprawnością zamieszkująca na terenie powiatu wieruszowskiego,
b) nieaktywna wymagająca aktywizacji społeczno - zawodowej,
c) zagrożona ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w wieku aktywności zawodowej,
d) korzystających ze świadczeń PCPR, MGOPS.
Osoba niepełnosprawna - osoba niepełnosprawna w świetle przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. 2011 nr 127 poz. 721), a także osoba z zaburzeniami psychicznymi, o której mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. 2011 nr 231, poz. 1375), tj. osoba z odpowiednim orzeczeniem lub innym dokumentem poświadczającym stan zdrowia.
§4
Warunki uczestnictwa
Zgodnie z kryterium dostępu pierwszeństwo udziału w zadaniu mają następujące grupy docelowe:
* osoby, które były beneficjentami projektu Centrum Usług Środowiskowych –„Razem łatwiej” i nie zakończyły Indywidualnego Programu Terapii, nadal wymagają uczestnictwa w terapii społecznej, konsultacji specjalistycznej oraz w zajęciach integracyjno – kulturalnych i sportowo – rekreacyjnych.
* osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz z niepełnosprawnością sprzężoną, osoby z zaburzeniami psychicznymi w tym osób z niepełnosprawnością intelektualną i osoby z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi i/lub osoby korzystające z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (POPŻ);
* osoby z niepełnosprawnościami i osoby niesamodzielne, których dochód nie przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego (na osobę samotnie gospodarującą lub na osobę w rodzinie), o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
* osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego.
Zgodnie z wytycznymi w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020 przez osoby lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym należy rozumieć:
a) osoby korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej lub kwalifikujące się do objęcia wsparciem pomocy społecznej, tj. spełniające co najmniej jedną z przesłanek określonych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;
b) osoby przebywające w pieczy zastępczej lub opuszczające pieczę zastępczą oraz rodziny przeżywające trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
c) osoby wychowujące samotnie dziecko z niepełnosprawnością, o ile co najmniej jeden rodzic lub opiekun nie pracuje ze względu na konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością;
d) osoby zakwalifikowane do III profilu pomocy, zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 149, z późn. zm.);
e) osoby niesamodzielne bez wsparcia ze strony prawnych opiekunów. Za osobę doświadczającą wielokrotnego wykluczenia społecznego uznaje się osobę doświadczającą wykluczenia z powodu więcej niż jednej z przesłanek, o których mowa w powyżej.
§5
Rekrutacja i przyjmowanie zgłoszeń
Dokumenty rekrutacyjne
1. Uczestnicy wsparcia/zadania złożą Oświadczenie o udziale w usłudze Klubu dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu ”Być Razem”
a) Orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ZUS do celów rentowych. Kopię w/w dokumentów należy potwierdzić za zgodność z oryginałem oraz dostarczyć oryginał do wglądu. W przypadku braku możliwości uzyskania orzeczenia weryfikacja na podstawie oświadczenia.
Przebieg procesu rekrutacji
1. Rekrutacja prowadzona zostanie w oparciu o dotychczasowe doświadczenie osób zatrudnionych i zaangażowanych do pracy w projekcie Centrum Usług Środowiskowych – „Razem łatwiej II”.
2. Zorganizowane zostaną spotkania informacyjne, na których zainteresowane osoby zapoznają się z celem i działaniami wsparcia/ zadania.
3. Na terenie powiatu wieruszowskiego rekrutację osób z niepełnosprawnościami przeprowadzą wskazane przez realizatora tj. TPD OM w Wieruszowie osoby wyznaczone do zadania Klubu dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu ”Być Razem”.
4. Informacje o przebiegu realizacji zadania przekazywane będą podczas spotkań informacyjnych dla potencjalnych uczestników z udziałem ich prawnych opiekunów, terapeutów itp.
5.Dokumenty można składać w siedzibie TPD OM w Wieruszowie przy ulicy Sportowej 7, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30 .
6. Rekrutacja do projektu odbywać się będzie z zachowaniem zasad równego dostępu i równego traktowania wszystkich osób zainteresowanych udziałem w zadaniu.
7. Rekrutacja i formy wsparcia realizowane będą zgodnie z zasadą niedyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, narodowość, obywatelstwo, religię (wyznanie) lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną, przynależność do grup społeczno-zawodowych, sytuację materialną i prawną, wykształcenie, zawód, pochodzenie społeczne.
8. Informacja o wynikach rekrutacji zainteresowanym osobom przekazana będzie telefonicznie, pisemnie lub mailowo.
§6
Zakres wsparcia
1.W ramach usługi Klubu dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu ”Być Razem” kierowanej dla osób niepełnosprawnych zajęcia realizowane będą w oparciu o terapię społeczną i będą miały charakter integracyjny. Pozwolą na rozwijanie zainteresowań podopiecznych oraz przygotowanie ich do podejmowania pracy zawodowej i przyczynią się do nabycia umiejętności aktywnego spędzania wolnego czasu.
Zaplanowane zadania dotyczyć będą rozwijania min. :
- zainteresowań i umiejętności uczenia się;
- kompetencji społecznych i obywatelskich;
- świadomości ekspresji kulturalnej;
- aktywności zawodowej, inicjatywości i przedsiębiorczości.
W/w zadania realizowane będą w formie grupowej i indywidualnej, będą miały charakter integracyjny i w dużej mierze oparte na terapie społeczną.
W ramach usługi będą realizowane następujące działania:
a) zajęcia integracyjno – kulturalne ( spektakle, kino, teatr, koncerty ;)
b) turystyczne ( wycieczki jedno o dwudniowe) ;
c) zajęcia arteterapeutyczne, rytmiczno - taneczne, terapia pedagogiczna, rekreacyjne ( np. basen, muzykoterapia itp.);
d) konsultacje specjalistyczne ( psycholog, lekarz specjalista, prawnik, dietetyk, itp. w zależności od zdiagnozowanych potrzeb);
W czasie realizowania programu prowadzących zajęcia wspomagają wolontariusze/ osoby z otoczenia ON.
§7
Postanowienia końcowe
1.Niniejszy regulamin dostępny jest w biurze projektu, siedzibie TPD OM oraz na stronie internetowej: wtzwieruszow.pl
2.Organizator rekrutacji zastrzega sobie prawo do zmiany niniejszego regulaminu, o czym niezwłocznie poinformuje zainteresowanych na stronie internetowej.
3. Wszelkie zmiany niniejszego regulaminu wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Załączniki do Regulaminu :
Załącznik nr 2 Informacja uczestnika w projekcie Centrum Usług Środowiskowych „Razem łatwiej II“.